Emlékszem, egyetemistaként igencsak szűkében voltam az időnek, hogy fel tudjak készülni a vizsgáimra. Egyrészt azért, mert három szakot végeztem párhuzamosan, másrészt mert még dolgoztam is mellette, szóval gondolhatod, mennyire időszűkében voltam. Valójában pont ez kényszerített rá arra, hogy megtanuljak jól bánni az időmmel és úgy beosztani, hogy célirányosan haladjak és a legfontosabb dolgokat meg tudjam tanulni.
Részletek
A Pandémia alatt egy dolgot nagyon megtanultam: SEMMI SEM BIZTOS, CSAKIS A VÁLTOZÁS. Mi emberek nem szeretünk változni és változtatni. Félünk a változástól. Sőt, van, aki retteg tőle.
„Mozogj mindennap legalább 30 percet.” – halljuk ezt lassan mindenhonnan. De vajon komolyan vesszük? És mit jelent az, hogy mozogj? Hogyan kapcsolódik ez a tanuláshoz és a jól működő memóriához? Bogozzuk ki ezeket a kérdéseket!
Akinek fontos a folyamatosan fejlődés, mint alapérték az életében, annak a folyamatos tanulás is alapvető fontosságú. Viszont sokszor hallom, főleg nyelvtanulóktól, hogy sokkal nagyobb a passzív tudásuk, mint az aktív és ettől még el is szomorúnak. Pedig, ha belegondolsz, a passzív tudás is tudás és az is a te tudásod. Lehet, hogy felismerés szintjén van meg neked az adott információ és ha te kellene használnod, akkor nem feltétlenül tudnád magadtól használni, de ez is tudás.
Azt hiszem, nem nagyon van olyan tanuló, aki ne tapasztalt volna még meg valamilyen holtpontot, mélypontot a tanulása során, legyen az akár egy vizsgafelkészülés során, egy idegen nyelv tanulása kapcsán, vagy egy új készség elsajátításával kapcsolatos. A holtpontok teljesen természetes részei a tanulási folyamatnak és bármennyire is frusztrálóak ezek számunkra, sőt sokszor idegesítőek is tudnak lenni, mert időt, pénzt, energiát szentelünk rá, mégis azt érezzük, nincs eredménye.
Nagyon érdekes, hogy fiatalok körében, mikor a tanulásról beszélek, nagyon sokszor hallom tőlük, hogy a ’magolás’ szót a tanulás szinonimájaként használják, mintha ez a két szó ugyanazt jelentené. Emlékszem, általános és középiskolás koromban én is sokszor használtam ezt a szót, bár akkor még lövésem sem volt igazából, hogy mit is jelent a magolás.