
Hogyan érdemes idegen nyelvet tanulni? I.
Ha az ember nyelvtanulásra adja a fejét, az bármilyen korban történjen is, nem könnyű. Egy új nyelv, egy új világ, egy kultúra, egy gondolkodásmód. Nem véletlen tartja a mondás, hogy „ahány nyelvet beszélsz, annyi ember vagy”. Arról pedig, hogy hogyan is kellene nekikezdeni egy új nyelv tanulásának, hogyan tanuljunk nyelvet és milyen buktatók, segítő technikák léteznek, nem igazán esik szó hagyományos keretek között. Pedig ezzel kellene kezdeni, mert ha nem tudjuk, hogyan tanuljunk, akkor rengeteg plusz időt, energiát, pénzt dobunk ki az ablakon, arról nem is beszélve, hogy a kezdeti lelkesedés után hamarosan nehézségekkel szembesülünk, amik néha oda is vezethetnek, ha nem tudjuk ezeket kezelni, hogy feladjuk/félbehagyjuk a tanulást.
Azt, hogy hogyan érdemes NEKED nyelvet tanulni, nem tudom megmondani, mert nincsenek univerzális receptek, de abban tudok segíteni, hogy hogyan érdemes belekezdeni, mire érdemes odafigyelni, és hogyan lehet egyre hatékonyabbá válni idegen nyelvek tanulásában. Jómagam 6 idegen nyelvet tanultam eddig, amikkel mondhatom, hogy megismerkedtem, valamelyikkel mélyebben, valamelyikkel felszínesebben, de ezekből 3-ra mondanám rá, hogy nyelvhasználóként beszélem is azokat az idegen nyelveket különböző szinteken. Ezentúl huszadik éve lesz hamarosan, hogy nyelvet tanítok, így lassan több ezer diákkal foglalkoztam, akiknél nagyon sokféle nehézséget, elakadást, kihívást láttam és küzdöttünk le együtt.
Ez a blogsorozat ezt a témát fogja körbejárni és ebben az első részben azt szeretném, ha letisztáznánk azt a két tényezőt, amelyek megválaszolása és kidolgozása nélkül teljesen felesleges belevágnod a nyelvtanulásba!
Hogyan érdemes elkezdeni nyelvet tanulni?
MOTIVÁCIÓ
Kezdjük a legelején! Mi a motivációd arra, hogy elkezdj tanulni egy idegen nyelvet? Amíg ezt nem tisztázod le magadban, és kristálytiszta választ nem tudsz adni arra, hogy miért akarod megtanulni valamilyen szinten azt a nyelvet, addig nincs is miért belekezdened. A „csak úgy” „népszerű ez a nyelv” és „mert muszáj” nem elég jó válasz és nem is elegendő motiváció arra, hogy ki is tarts majd az úton. Nagyon valószínű, hogy már az első akadálynál fel fogod adni, ha nincs erős miérted, motivációd az adott nyelv tanulása kapcsán. Én például, amikor Erdélybe költöztem, azt mondtam magamnak, hogy „azért akarok megtanulni társalgási szinten románul, mert akárhogy is nézem, ez az ország nyelve, ahol élek”, viszont mivel magyarlakta területen élünk, ahol szinte mindenki magyar (és magyarul is beszélnek itt!), ezért nem voltam túl motivált, mert tudtam, úgy sem fogom használni ezt a nyelvet. És ha ne adj Isten olyan helyzetbe kerülök, hogy mégis kellene, akkor ott a férjem, aki jól tud románul, vagy maximum megszólalok angolul.
Így, őszintén, rá kellett jönnöm, hogy ez nem volt elég erős motiváció számomra. Nem volt erős a miértem, ami miatt erőfeszítést tegyek bele rendszeresen. Abba is hagytam nagyon hamar a tanulást és évekig nem is foglalkoztam vele. Aztán amikor megszületett a kislányom, rájöttem, hogy ha iskolába kezd majd járni, ahol románt is kell tanulnia, nem fogok tudni neki nyelvészként segíteni és igencsak hiteltelenné válok majd a szemében, ha odajön hozzám, a nyelvész anyukához segítségért, aki Romániában él, de nem tud románul. Ez adta meg végül a valódi miértemet és a motivációmat, hogy valóban komolyan vegyem ezt az egészet és tegyek is érte rendszeresen.
CÉL
Ha megvan a miérted, a valódi motivációd miértje (addig tedd fel a kérdést magadnak, hogy „de miért akarom ezt?”, amíg 100%-an nem érzed azt, hogy megvan a valódi miérted), akkor jöhet a cél is: pontosan hova szeretnél eljutni és mikorra? Ha nem fogalmazod meg a célodat és teszel mellé határidőt, megint csak nagy az esély rá, hogy fel fogod adni útközben, mert ha nem tudod hova akarsz eljutni, akkor nem is tudsz oda eljutni. A nyelvek esetében szerencsénk van, mert elegendő egy nyelvi szintet megfogalmazni. Álljon itt ehhez egy kis segédlet, amit én hoztam létre a metaforák nyelvén kicsit jobban értenek az emberek, mint a hivatalos nyelvi besorolások nyelvén:
- szint: „Ne adjanak el” -szint: megszerezni az alapokat az adott nyelven és képes lenni arra, hogy alap mondatokban ki tudjuk magunkat fejezni. – ALAPFOKÚ TUDÁS
- szint: „IZZADTSÁGCSEPPMENTESEN KOMMUNIKÁCIÓ” – azaz úgy tudjak kommunikálni, hogy ne izzadjak le és megértsem azt, amit nekem mondanak. Ezt társalgási szintnek is hívhatjuk – KÖZÉPFOKÚ TUDÁS
- szint: „Árnyalt, választékos kommunikáció” – azaz ki tudjam fejezni a gondolataimat a nagy szókincsemmel árnyaltabban, választékosabban, ne kelljen megalkudjak a körülírással és nyelvtanilag is helyesen kommunikáljak – FELSŐFOKÚ TUDÁS
- szint: „Anyanyelvi szinten beszélni” – ezt szerintem nem kell megmagyaráznom (sokan ezt hívják úgy, hogy ’perfekt’, de én nem szeretem ezt a megnevezést, mert a nyelvben nincs tökéletes nyelvhasználat sosem) – MESTERI SZINT/ANYANYELVI SZINT
Te melyik szintre szeretnél eljutni és milyen idegen nyelvet tanulsz épp?
Mi a valódi motivációd, ami miatt azt érzed, hogy mindennap hajlandó vagy tenni is ezért a célért?
A következő részben innen folytatjuk….